Firmowa poczta elektroniczna jest obecnie podstawowym kanałem wymiany informacji, niezależnie od tego czy jest to mała firma, czy międzynarodowa korporacja. Ochrona danych jest zagadnieniem, które powinno być priorytetem każdego przedsiębiorstwa. Poczta elektroniczna jest łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, dlatego musimy szczególnie ją chronić. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Dlaczego ochrona poczty elektronicznej jest tak ważna?
Poczta elektroniczna stanowi najczęściej używany kanał komunikacji w większości firm. Umożliwia wymianę wiadomości zarówno między poszczególnymi pracownikami jak i firmą i jej klientami lub kontrahentami. Jest więc ona narażona na cyberataki, ponieważ może zawierać dane przydatne hakerom. Próbują oni wedrzeć się do niej za pomocą różnych sposobów takich jak wirusy, scamy czy ataki phishingowe. To czy uda im się do niej wedrzeć, zależy od działań, jakie podejmiemy. Jej ochrona jest szczególnie istotna, ponieważ w razie wycieku danych jesteśmy narażeni na konsekwencje prawne, finansowe i wizerunkowe.
Jak chronić pocztę elektroniczną w firmie?
Ochrona poczty elektronicznej polega przede wszystkim na wykorzystaniu rodzaju rozwiązań IT i wszelkich możliwości technologicznych. Podczas jej ochrony istotne jest odpowiednie zakodowanie transmisji danych, zarówno tych, które przekazywane są wewnątrz jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest również zainstalowanie jak najlepszego oprogramowania antywirusowego. Możemy skorzystać też z opcji, jaką jest ochrona poczty, zaprojektowanej przez zespół specjalistów, w skład której wchodzą kompleksowe działania ochronne. Firmy, które zdecydują się na skorzystanie z profesjonalnej ochrony, zyskują pewność, że wszelkie zagrożenia związane z wyciekiem danych lub innymi zdarzeniami niepożądanymi spowodowanymi przez cyberprzestępców będą maksymalnie ograniczone, lub wręcz całkowicie wyeliminowane.
Jakie są najważniejsze zasady ochrony poczty firmowej?
Przede wszystkim nie powinniśmy nigdzie zapisywać naszych haseł do skrzynki mailowej, aby nie wpadły one w niepowołane ręce. Powinny być silne — twórzmy hasła, które będą składały się nie tylko z dużych i małych liter, ale też cyfr i znaków specjalnych — dzięki temu trudniej będzie je odgadnąć. Otwierając wiadomości, zwłaszcza te, które zawierają załączniki, zawsze sprawdzajmy, czy pochodzą one z wiarygodnego źródła. Cyberprzestępcy bardzo często wysyłają maile z adresu do złudzenia przypominających ten, z którym na co dzień korespondujemy, a zawierających ukryte złośliwe wirusy i oprogramowania, zwłaszcza w załącznikach. Pamiętajmy również, aby zawsze wylogowywać się z poczty i nie ustawiać opcji „zapamiętaj hasło”.