Uprawa roślin w warunkach naturalnych nie zawsze jest możliwa. Panujący w naszym kraju klimat ogranicza czas kwitnienia i owocowania roślin do okresu letniego. W okresie jesienno-zimowym, nie tylko ze względu na niższe temperatury, ale również z uwagi na mniejszą dostępność światła, staje się to niemożliwe. Tymczasem to właśnie między innymi od światła zależy, czy roślina będzie przeprowadzać fotosyntezę i prawidłowo się rozwijać. Z pomocą ogrodnikom przychodzi lampa HPS, która umożliwia stworzenie optymalnych warunków dla kwitnienia roślin również po zakończeniu lata.
W zrozumieniu sposobu działania takiej lampy pomoże zapoznanie się z jej budową. Lampa HPS określana inaczej wysokoprężną lampą sodową albo sodową lampą wyładowczą zbudowana jest ze szklanej bańki wypełnionej wewnątrz gazem. Podczas przepływu elektryczności przez tę bańkę dochodzi do rozgrzania jarznika sodowego, w efekcie czego żarówka zaczyna świecić. Charakterystyczne w tym przypadku jest spektrum emitowanego światła, które pozostaje zbliżone do światła naturalnego. W efekcie tego możemy stworzyć optymalne warunki do rozwoju roślin także w uprawie całorocznej. Lampa HPS znalazła zastosowanie do uprawy roślin prowadzonej w pomieszczeniach, szklarniach oraz growboxach. Jej wykorzystanie pozwala na uzyskiwanie doskonałych wyników, co potwierdza wielu ogrodników i hodowców roślin. Wysoka popularność lampy wynika z jej dużej skuteczności. Obecnie stosują ją zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
Lampa HPS na kwitnienie roślin
Wyjątkowość wysokoprężnej lampy sodowej wynika z emitowanego przez nią światła. Na rynku dostępne są żarówki Dual, które dobrze sprawdzają się do uprawy całorocznej oraz lampy HPS emitujące widmo światła w kolorze czerwonym. To właśnie ten rodzaj światła sprzyja owocowaniu i kwitnieniu roślin, dzięki czemu prowadzona w pomieszczeniach uprawa warzyw, owoców, kwiatów oraz ziół staje nie tylko możliwa, ale wręcz wysoce efektywna. Co więcej, można ją stosować także w cyklu całorocznym, we wszystkich fazach rozwoju rośliny. Ogromnym atutem jest również to, że lampa HPS dzięki dużej mocy jest w stanie oświetlić stosunkowo dużą powierzchnię uprawy. To pozwala na zastosowanie mniejszej ilości żarówek, a co za tym idzie zminimalizowanie kosztów, co przekłada się na oszczędność dla hodowcy. Możliwości, jakie stwarza w uprawie roślin lampa HPS przekonują coraz więcej osób. Mogą ją stosować zarówno doświadczeni hodowcy, jak i osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają uprawę roślin w pomieszczeniach.