Specyfikacja formatu PDF
Ten format nie daje tylko i wyłącznie możliwości stworzenia prostych dokumentów i ich wydruku w programie Adobe Reader. Możemy dodawać grafiki, linki, zakładki czy nawet elementy wideo, audio. PDF ma również swoje specjalne formaty: PDF/E, służący do archiwizacji, PDF/A, stosowany przy inżynierii, oraz PDF/X, pomocny przy drukowaniu. Ważną kwestią przy ich stosowaniu, w programie Adobe, jest ich wysoka jakość i ciągły rozwój firmy, a co za tym idzie, dużo ułatwień i ciekawych rozwiązań. Pliki PDF możemy optymalizować, co zmniejsza ich rozmiary, a wtedy skracamy czas ich pobierania z Internetu. Dodatkowo, współpracując z HTML, z łatwością jest on rozpowszechniony w sieci.
Pliki w formacie PDF są zgodne z normą ISO 32000 (ISO – Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Od 2007 roku w rękach tej organizacji jest pełna specyfikacja .pdf, od tego czasu stał się on ogólnodostępny.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, istnieje możliwość zablokowania naszego dokumentu tak, aby inni użytkownicy nie mieli możliwości jego kopiowania, czy edytowania. Możemy również zastosować szyfrowanie.
Przyszłość formatu PDF
Format PDF z pewnością zrewolucjonizował świat informatyki. Jego przydatność i użyteczność jest niepodważalna. Dzięki niemu tworzenie, odczytywanie i przesyłanie dokumentów stało się czymś prostym i wszechobecnym, ujednolicił system. Dziś służy nie tylko zwykłym, prywatnym użytkownikom, ale również firmom i korporacjom. Jego ciągły rozwój nie pozwala mu zostać w tyle, i ciągle umożliwia korzystanie z niego w nowych sytuacjach, dlatego nigdy nie przestanie być potrzebny.