Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zostać analitykiem w banku?

21 listopada, 2022 analityk finansowy


Praca w sektorze finansów to nie tylko stabilne, dobrze płatne zatrudnienie, ale również swego rodzaju prestiż społeczny. Ponadto, struktura dzisiejszego rynku pracy jest wyjątkowo przychylna wszystkim kandydatom, którzy właśnie w tej branży chcieliby rozwijać swoje kariery. Nie sposób się zatem dziwić tendencjom jasno sugerującym, że coraz większa liczba osób chciałaby zdobyć pracę jako na przykład analityk finansowy w banku. Jakie wymagania trzeba spełnić żeby zostać analitykiem i na jakie zarobki można liczyć? Gdzie najłatwiej znaleźć pracę w tym zawodzie? Na czym w ogóle polega ta profesja? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Praca jako analityk – wymagania

Wśród najpowszechniejszych z wymagań jakie stawia się analitykom finansowym, jest oczywiście cenzus wykształcenia. Zasadniczo nie istnieją ku temu żadne wymogi prawnej natury, jednak jest wysoce nieprawdopodobne, aby pracę jako analityk finansowy otrzymała osoba, która nie legitymuje się wykształceniem wyższym w dziedzinie ekonomii. Co więcej, wielu pracodawców może obowiązkowo wymagać doświadczenia na podobnym stanowisku – jeśli go nie posiadasz, warto będzie rozważyć odpowiedni staż.

Poza wiedzą praktyczną, niezbędnymi zapewne okażą się biegła obsługa komputera jak i znajomość przynajmniej jednego z języków obcych, docelowo angielskiego. Nieocenione będą także rozmaite kompetencje miękkie kandydata, które pozwolą mu działać efektywnie niezależnie od okoliczności. Chodzić tu będzie przede wszystkim o umiejętność pracy pod presją czasu, zdolność do logicznego rozumowania i rozwiązywania problemów, czy odporność na stres.

Jeśli zaś chodzi o zakres obowiązków analityka finansowego, to jest on zgodny z wyobrażeniami jakie może nieść za sobą nazwa tej profesji. Chodzi po prostu o przygotowywanie cyklicznych raportów finansowych, opisujących zarówno przeszłą, jak i teraźniejszą kondycję materialną spółki, w szczególności w ujęciu strategii przedsiębranej w przyszłości.

Gdzie znaleźć pracę jako analityk?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym sposobem na zdobycie zatrudnienia (i to nie tylko w tym zawodzie) będzie skorzystanie z powszechnie dostępnych dobrodziejstw cyfryzacji. Mowa tu oczywiście o internecie i wszelkiego typu portalach ogłoszeniowych, za pośrednictwem których przedsiębiorcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni – dlatego to właśnie z tej opcji korzystają najchętniej, gdy poszukują nowych rąk do pracy. Zależy Ci na tym, by szybko zdobyć pracę? Sprawdź jak intratne oferty na Ciebie czekają!

Warto również żebyś miał na uwadze inne z dwóch możliwości, które możesz preferować, choć z całą pewnością nie będą one w stanie przynieść Ci tak wymiernych korzyści jak pierwsza z opcji. Możesz bowiem osobiście wybrać się do upatrzonego wcześniej pracodawcy wraz ze swoim CV, licząc na to, że szczęście Ci dopomoże, lub dopomóc mu w inny sposób, przeglądając najnowsze oferty zatrudnienia w miejscowym urzędzie pracy.

Analityk w banku – ile zarabia?

Zarobki analityka finansowego w banku mogą wahać się przede wszystkim w zależności od stażu jego pracy, a zatem również aktualnej pozycji w korporacyjnej hierarchii. Szacuje się, że mediana zarobków na stanowisku analityk bankowy wynosi 6 510 złotych brutto w skali miesiąca, przy czym warto jednak zauważyć, że w wielu przypadkach możemy mówić nawet o pensji dochodzącej do 8 500 złotych brutto miesięcznie.

Podstawę zatrudnienia każdorazowo stanowić będzie umowa o pracę – jest to branżowy standard, zaś umowy cywilnoprawne są zdecydowanie nie do przyjęcia. Kandydaci poszukujący pracy w tej branży mogą zatem liczyć na stabilne zatrudnienie.

Sprzętowy moduł bezpieczeństwa

Redakcja Plikus

Kochamy świat wirtualny i technologię, dlatego każdego dnia chcemy dzielić się z Tobą specjalistyczną wiedzą o komputerach, komponentach, Internecie i sprzętach, które ułatwią Ci codzienne życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Audyt IT
Jak działają systemy szpiegowskie
Wdrożenia GA4

Jesteś zainteresowany reklamą?