Soundbar to prawdziwe urzeczywistnienie miniaturyzacji sprzętu audio. W tych niewielkich głośnikach znajdziemy praktycznie wszystko, co przez lata zapewniały nam kina domowe. Kompaktowa forma tych głośników, różne sposoby łączenia ich ze sprzętem czy ich nowoczesny design – to wszystko wpływa na rosnącą popularność soundbarów. Jednakże wraz z dużą popularnością idzie też spory wybór, który czasem może sprawić problem. Jak wybrać odpowiedni soundbar do swojego domu?
Soundbar – łączność ze sprzętem, czyli jedna z największych zalet soundbarów
Jeszcze do niedawna każdy, kto chciał zdecydować się na wprowadzenie kinowej jakości dźwięku do swojego domu, musiał wybrać rozwiązanie w postaci zestawu kina domowego. Nie jest to złą opcją, nawet w obecnych czasach, jednak soundbary mają pewną przewagę w tej materii, mianowicie łączność.
Wybierając soundbar, warto wziąć pod uwagę te modele, które bez problemu połączą się z naszym sprzętem zarówno przez Wi-Fi, jak i Bluetooth. Da nam to pewność, że będziemy mogli połączyć je jednakowo z telewizorem, komputerem czy smartfonem za pomocą kilku przycisków lub dotknięć ekranu, bez konieczności łączenia skomplikowanych przewodów.
Warto jednak zauważyć, że spora część miłośników dobrego jakościowo dźwięku dalej preferuje opcję łączenia sprzętu przy pomocy okablowania. Jeśli chcemy się na to zdecydować, sprawdźmy jakie porty będzie posiadał nasz soundbar – im jest ich więcej, tym większe będziemy mieli możliwości na skonfigurowanie swojego wymarzonego zestawu audio. Zupełne minimum to wejście mini-jack.
Głębokie basy, czyli soundbar z subwooferem
Jeśli chcemy, żeby nasz soundbar oferował nam odpowiednią głębokość basów, warto zwrócić uwagę na model z subwooferem. To dodatkowy głośnik, który służy właściwemu przenoszeniu niskich tonów. W przeciwieństwie do soundbara, który może znajdować się praktycznie wszędzie, subwoofer powinien trafić na podłogę, gdzie odpowiednio będzie mógł poradzić sobie z przekazywaniem dźwięku.
Subwoofer jest niezwykle istotny, jeśli chcemy, żeby nasz domowy głośnik zapewnił nam jak najlepsze wrażenia podczas każdego użycia. Niezależnie od tego, czy ma on służyć jako kompaktowe kino domowe, odtwarzacz muzyki czy źródło dźwięku podczas gier – głośnik oddający basy będzie tutaj świetnym wyborem.
Ilość kanałów – przestrzenny dźwięk w jednym głośniku
Zdecydowanie jednym z ważniejszych parametrów naszego głośnika powinna być ilość kanałów, jakie będzie on w stanie obsłużyć. Standardowy soundbar bez subwoofera posiada dwa kanały, co oznacza się numeracją 2.0. Oznacza to dwa głośniki przednie. Jeśli do tego zestawu dołożymy głośnik basowy, kanały oznaczymy numeracją 2.1 – czyli dwa głośniki frontowe i jeden od tonów niskich.
Teoretycznie im większa liczba kanałów, tym lepiej, gdyż jest nam to w stanie zapewnić przestrzenne odczuwanie dźwięku. Jednakże warto wziąć pod uwagę to, do czego będzie służył nam soundbar – duża ilość kanałów przydaje się w grach czy podczas oglądania filmów, jednak jeśli nasz głośnik ma służyć głównie do słuchania muzyki, ten parametr nie będzie tak istotny.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung